pl gb  
 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

free counters

XXXVIII International Dog Show
Opole, 27-28.04.2019

PHOTO REPORT

EXHIBITION CATALOG

BEST IN SHOW

Judge: Janusz Opara PL

I. Continental Toy Spaniel - Papillon - FAIR PLAYER Lalabay
II. Polish Greyhound - OSTROMIR IMPULS I SPLENDOR Arcturus
III. Siberian Husky - Winter Melody YOU WILL LIVE FOREVER
IV. Dogue de Bordeaux -
The Red Squirrels Kandinsky

SATURDAY

Best Minor Puppy in Show

I. Lhasa Apso - Merriott's Lush Life
II. Staffordshire Bull Terrier - RAREZA VALENCIA Bitis
III. Miniature Bull Terrier - Can’t Turn Back Wild Red Guardian
IV. Pomeranian - SHEIK Fantazja Szpic-Moll

Best Puppy in Show

I. Samoyed - ARCTIC FREND BEAUTIFUL SKY
II. Kerry Blue Terrier - TERRA OD TERRIKA Poezja Ruchu (FCI)
III. Pomeranian - MIA CANADIAN AT PREMIERA Quis Queia FCI
IV. Siberian Husky - Nordic Blue (FCI) KAYLEE

Best Veteran in Show

I. Lhasa Apso - NIEPOPRAWNY ROMANTYK AZUROWA AMHARA
II. Yorkshire Terrier - MY QUEEN Contenders
III. Siberian Husky - Kristari's JOSE CUERVO
IV. Fox Terrier Wire - Mixmira VINTAGE

Best Junior

I. Continental Toy Spaniel - Papillon - FAIR PLAYER Lalabay
II. Basenji - Bahaticca`s JUNGLE EDITION
III. Pekingese - Sunrise Dragon LION KING
IV. West Highland White Terrier - Vertragus GO FOR IT

Best of Group 3 FCI

I. Scottish Terrier - Royal Flash z Księżopola
II. Bull Terrier - DIAMOND DRAGON TIMAR
III. Kerry Blue Terrier - TERRANO z Płockiego Wzgórza
IV. Yorkshire Terrier - Ele Onore Nove Kasio

Best of Group 4 FCI

I. Miniature Dachshund Wire-haired - DRIVE ME TO SWEET BRONX Velturis
II. Miniature Dachshund Long-haired - ICONIC WINNER vom Margelchopf
III. Standard Dachshund Smooth-haired - ELITA Kłoda
IV. Standard Dachshund Long-haired - KARMA Hokus Pokus z Perłowej

Best of Group 5 FCI

I. Siberian Husky - Winter Melody YOU WILL LIVE FOREVER
II. Thai Ridgeback Dog - JATAWA of Noppakao
III. Basenji - Bahaticca`s JUNGLE EDITION
IV. American Akita - HOXAKAM OBLIVIOUS

Best of Group 8 FCI

I. Labrador Retriever - AVALANCHE Kreuzburg
II. American Cocker Spaniel - VOGUE Catonium
III. Golden Retriever - Lozung Cirtrus Jam
IV. Lagotto romagnolo - Kan Trace Touch Down Tiger

Best of Group 9 FCI

I. Continental Toy Spaniel - Papillon - FAIR PLAYER Lalabay
II. Toy Poodle - WYBORNY CIEMNY Next Germanika
III. Pekingese - Sunrise Dragon LION KING
IV. Lhasa Apso - Merriott's Jet Fighter

SUNDAY

Best Minor Puppy in Show

I. Dogue de Bordeaux - The Red Squirrels Pablo Picasso
II. Polish Hunting Dog - ZOE Gończa Pogoń (FCI)
III. German Short-haired Pointing Dog - IRA Kajminia FCI
IV. Newfoundland - Smooth Power (FCI ) WESTERN CHARM

Best Puppy in Show

I. Saluki - BEL ETUAL DELUX
II. Shetland Sheepdog - Cherry Blossom Liceliette
III. Berger Blanc Suisse - RUS PRIDE KING
IV. Weimaraner Short-haired - Gustavo Alive Silver

Best Veteran in Show

I. Dobermann - ROYAL-REZON Vis Absoluta
II. German Short-haired Pointing Dog - JASPER KAJMINIA (FCI)
III. Welsh Corgi Pembroke - ANDVOL ROMANTIK
IV. English Setter - Latin Lover High Dreamer in Gold

Best of Polish Breeds

I. Polish Greyhound - OSTROMIR IMPULS I SPLENDOR Arcturus
II. Tatra Shepherd Dog - Obywatel Zagubione Marzenia
III. Polish Lowland Sheepdog - RZEŻUCHA Astarte Gold
IV. Polish Hunting Dog - GAJOWY Gończa Radość (FCI)

Best Junior

I. German Wire-haired Pointing Dog - Jutta Vom Alte Wald
II. Bullmastiff - Lucky-Bull GUSTAV
III. Beagle - Simonaland UNICA
IV. Tatra Shepherd Dog - NASLEDIE GURALEY AFRODYTA

Best of Group 1 FCI

I. Polish Lowland Sheepdog - RZEŻUCHA Astarte Gold
II. Tatra Shepherd Dog - Obywatel Zagubione Marzenia
III. Collie Smooth - LUGH LITTLE PRINCE Smart Love (FCI)
IV. Schipperke - RIVENDEL'S STEALING KISSES

Best of Group 2 FCI

I. Dogue de Bordeaux - The Red Squirrels Kandinsky
II. Dobermann - Pax Deorum Emidius
III. Newfoundland - CAYUGA JUST BACK FROM HOLLYWOOD AT CANCRIMO
IV. Cane Corso Italiano - BRAVE BOY EX SENTIA OLIMPIUS PRIDE

Best of Group 6 FCI

I. Rhodesian Ridgeback - FAUZI KIJANI Uzuri Ridge
II. Polish Hunting Dog - GAJOWY Gończa Radość (FCI)
III. Beagle - INCANTO iz Doma Eleonory
IV. Bavarian Mountain Scenthound - Wrzos Diana Anilas

Best of Group 7 FCI

I. Hungarian Short-haired Pointer - Vizsla - SHILLA LINE EURO
II. Irish Red Setter - Fairhaven ZENITH EL PRIMERO
III. German Wire-haired Pointing Dog - Jutta Vom Alte Wald
IV. Weimaraner Short-haired - Baja-Sky z Białobrzeskich Lasów

Best of Group 10 FCI

I. Polish Greyhound - OSTROMIR IMPULS I SPLENDOR Arcturus
II. Saluki - Arabica DESIRE
III. Spanish Greyhound - San Agustin del Guadalix EVITA
IV. Afghan Hound - Calamus COPYRIGHT

Junior Best in Show

I. Continental Toy Spaniel - Papillon - FAIR PLAYER Lalabay
II. German Wire-haired Pointing Dog - Jutta Vom Alte Wald

 
   
 

ZKWP OPOLE | A&M Webdesign
Copyright © 2012-2019 All Rights Reserved